niedziela, 26 stycznia 2025 10:28

Roaming – krajowy, międzynarodowy. Jaką ofertę wybrać?

Roaming ma zdecydowanie największe znaczenie w trakcie wakacji oraz innych wyjazdów zagranicznych. Właśnie wtedy, użytkownicy smartfonów sprawdzają, co wchodzi w skład ich oferty lub poszukują innego operatora, który zapewni im lepsze warunki.
  • 28.10.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Roaming – krajowy, międzynarodowy. Jaką ofertę wybrać?

Roaming krajowy i międzynarodowy

Warto wiedzieć, że istnieją dwa główne rodzaje roamingu: krajowy i międzynarodowy. Pierwsza z opcji dotyczy kraju macierzystego, na przykład Polski. Użytkownik może łączyć się nie tylko ze swoją siecią, ale także z innymi, na przykład w warunkach słabego zasięgu. W przypadku, w którym własna sieć nie jest dostępna, telefon połączy się z innym operatorem. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i nie niesie za sobą dodatkowych kosztów. Z kolei roaming międzynarodowy odnosi się do możliwości nawiązywania połączeń za granicą. Obecnie, stawki w Unii Europejskiej są ustalone odgórnie, co oznacza, że opłaty są naliczane zgodnie z jedną tabelą. Roaming międzynarodowy pozwala więc na rozmowy, wysyłanie wiadomości, a także łączenie się z Internetem. W UE włączona została usługa Roam Like At Home, dlatego ceny zostały zrównane i nie są wysokie. Warto jednak pamiętać o tym, że niektórzy operatorzy mają w swojej ofercie dodatkowe bezpłatne minuty, SMS-y i limit transferu Internetu. 

Jak wybrać ofertę roamingu międzynarodowego?

Wybierając operatora sieci komórkowej, warto zwrócić uwagę na jego ofertę roamingu międzynarodowego. W przypadku niektórych sieci wykonywanie połączeń za granicą może być utrudnione, dlatego zawsze należy sprawdzić stronę internetową wybranej telefonii komórkowej. Na stronie danego operatora opisane są zwykle główne zasady roamingu oraz dokładny cennik (na przykład opłaty i reguły można sprawdzić tutaj: https://virginmobile.pl/oferta/roaming). Warto pamiętać o tym, że poza sprawdzeniem oferty roamingowej, należy także zwrócić na bezpłatne rozmowy, SMS-y oraz limit transferu danych. Zdarza się, że w niektórych sieciach lub w konkretnych planach abonamentowych, operatorzy decydują się na wprowadzenie pewnej puli bezpłatnych połączeń oraz kilku gigabajtów Internetu. Po przekroczeniu tej puli konieczne jest opłacenie połączeń głosowych lub internetowych, zgodnie z obowiązującą stawką. Oczywiście, zawsze można wyłączyć Internet w telefonie i korzystać z bezpłatnej sieci WiFi, na przykład w hotelach lub restauracjach. Należy zaznaczyć, że poza Unią Europejską, ceny są zupełnie inne, dlatego konieczne jest dokładne zapoznanie się z cennikami. Przykładowo, w USA lub w Rosji, połączenia internetowe mogą być bardzo drogie, dlatego czasami lepiej jest kupić starter w kraju wycieczki i właśnie z niego korzystać. Warto wiedzieć także o tym, że każdy operator jest zależny od tzw. stawek hurtowych, które są wyznaczone przez sieci zagraniczne. Ważne jest jednak poszukiwanie oferty korzystnej, w której skład wchodzić będzie jak największy limit bezpłatnych połączeń i transferu danych.

Materiał partnera