niedziela, 26 stycznia 2025 08:52

Praca w Niemczech – zostać na dłużej czy wybrać pracę sezonową

Niemcy są obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji wśród Polaków. Wyjeżdżających przyciąga perspektywa wysokich zarobków, stabilności zatrudnienia i lepszych warunków życiowych. W wielu przypadkach praca w Niemczech może być bardzo korzystnym rozwiązaniem, warto jednak zastanowić się, na jak długo opuścić Polskę, by nie żałować swojej decyzji.
  • 23.10.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Praca w Niemczech – zostać na dłużej czy wybrać pracę sezonową

Praca sezonowa – najlepsza dla ludzi młodych

W okresie letnim wiele osób wyjeżdża na kilka tygodni lub miesięcy do pracy przy zbiorach warzyw i owoców. Najczęściej są to ludzie młodzi – uczniowie i studenci, którzy chcą sobie dorobić w czasie wakacji. Taka sezonowa praca w Niemczech dla Polaków nie wymaga doświadczenia, niekiedy nie trzeba nawet znać języka. Aby się w niej sprawdzić, należy być wytrzymałym i sprawnym fizycznie, dlatego że często przez wiele godzin dziennie zbiera się owoce, plewi grządki albo dźwiga skrzynki.

Praca sezonowa jest zwykle pracą fizyczną. Często, by zarobić więcej, trzeba dać z siebie wszystko. Wysokość wynagrodzenia zależy od tego, jak wydajnie się pracuje. Zdarza się, że niemieccy pracodawcy płacą nie za godzinę, a za liczbę skrzynek wypełnionych owocami. Taka praca wymaga wprawy. Na początku zdarza się, że trudno przystosować się do jej warunków, jednak z czasem pracuje się coraz sprawniej. Sezonowe wyjazdy są zatem dobrym rozwiązaniem dla osób młodych, które nie znają języka, chcą sobie dorobić i wrócić do kraju. Gdzie szukać zatrudnienia? Oferty pracy w Niemczech gromadzą agencje zatrudnienia, można też znaleźć propozycje bezpośrednio na stronach internetowych potencjalnych pracodawców.

Regularne wyjazdy na parę miesięcy – rozwiązanie pośrednie

Osoby, których nie interesuje praca sezonowa, a zarazem nie chcą zostawać w Niemczech na dłużej, mogą zdecydować się na kontrakty trwające od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wówczas mają okazję zarobić więcej niż przy zbiorach, a zarazem nie muszą opuszczać rodzinnego domu. Okresy pobytu za granicą przeplatane są okresami spędzanymi w Polsce.

W jakich branżach można znaleźć zatrudnienie na takich warunkach? W dziedzinie, jaką jest praca w Niemczech dla Polaków, opiekunka osób starszych okazuje się jednym z najchętniej wybieranych zawodów. Dzieje się tak z powodu proponowanych wysokich zarobków oraz dodatkowych udogodnień takich jak zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Oferty z tej branży dostępne są na stronie https://laxocare.pl/oferty/. Wysokość wynagrodzenia zależy od zakresu obowiązków i stopnia znajomości języka niemieckiego. Co ważne, opiekunki objęte są też ubezpieczeniem i mają zagwarantowany transport w obie strony.

Dłuższy pobyt w Niemczech

Wyjazdy do Niemiec na stałe albo na dłuższy czas pozwalają na zarobienie znacznie większych pieniędzy niż w przypadku pracy sezonowej czy regularnych kontraktów. Daje też większe szanse na awans i podwyżkę, zdobywanie kontaktów i rozwijanie swojej kariery. Praca w Niemczech w przypadku długotrwałych wyjazdów wiąże się jednak z tęsknotą za rodzinnym domem i rozłąką z najbliższymi. Przebywając przez dłuższy czas wśród obcokrajowców, w nowych warunkach, można czuć się przygnębionym i osamotnionym, a złe samopoczucie może uprzykrzać życie i odbierać satysfakcję z wyjazdu.

O tym, czy lepiej zdecydować się na pracę sezonową, regularne wyjazdy czy dłuższy pobyt, decydują indywidualne względy. Należy zastanowić się, jaki jest cel wyjazdu – czy jest nim zdobywanie doświadczenia i zarabianie jak największych kwot, czy też dorabianie sobie w czasie wyjazdu. Warto też przemyśleć, czy wytrzyma się długotrwałą rozłąkę z rodziną albo specyficzne warunki w danej branży. Nic nie wskazuje na to, by skończyła się praca w Niemczech dla Polaków i na szczęście można zdecydować się na wyjazd w takiej formie, jaka okaże się najdogodniejsza.

--- Artykuł sponsorowany ---