Dlaczego wieko jest dla zbiornika niezbędne?
Jak można zauważyć, zbiornik na deszczówkę niemal zawsze wyposażony jest w stosowne, dopasowane wieko, które zakrywa jego wlot. Może wydawać się to dziwne, gdyż w końcu głównym zadaniem tych pojemników jest gromadzenie wody z opadów atmosferycznych, lecz wieko to znajduje się w zestawie z bardzo dobrych powodów, a mianowicie bezpieczeństwa. Pokrywa taka służy do:
- Zapobiegnięcia dostaniu się do beczki zanieczyszczeń w postaci pyłów, liści i innych.
- Ochrania małe zwierzęta, takie jak ptaki czy żaby, przed wpadnięciem do zbiornika i utonięciem
- Ogranicza ilość owadów, które mogłyby dostać się do zbiornika
- Ogranicza nadmierne parowanie zebranej wody w upalne dni
Chociaż otwarty zbiornik na deszczówkę nadal pozostaje funkcjonalny, to zastosowanie pokrywy znacznie podnosi jakość wody.
Jak skutecznie zbierać deszczówkę do pojemnika z pokrywą?
To naturalne, że większości ogrodników nasuwa się pytanie – jak skutecznie zebrać deszczówkę do zakrytego zbiornika? Odpowiedź jest niezwykle prosta – wystarczy wmontować do niego niewielki otwór na rynnę i pozwolić wodzie swobodnie spływać z całego dachu. Powierzchnia otworu w beczce jest nieporównywalna do tego, co osiągniemy poprzez założenie instalacji na dom lub choćby ogrodową altanę.
Czyszczenie beczki – dlaczego jest tak ważne?
Zalegająca woda siłą rzeczy wytwarza optymalne środowisko dla glonów, grzybów, bakterii oraz licznych, drobnych żyjątek, głównie larw owadów. Największym utrapieniem są komary, które uwielbiają tego typu środowisku. Jeśli zbiornik na deszczówkę stanie się ich wylęgarnią, niezbędne okaże się jak najszybsze jego oczyszczenie – nikt w końcu nie chce mieć takiego gniazda na swojej posesji.
Mycie beczki jest bardzo proste – wystarczy zalać ją ciepłą wodą, dokładnie wyszorować gąbką, a następnie odstawić do suszenia. Jeśli zanieczyszczenia nie są wyjątkowo uciążliwe, odradza się stosowanie środków czystości, gdyż nieprawidłowo wypłukane, mogą przyczynić się do skażenia następnej partii deszczówki zebranej w pojemniku. Rzecz jasna, zbiornika nie trzeba myć regularnie – wystarczy na bieżąco kontrolować jego stan.