Na temat gier komputerowych krąży wiele mitów, które szerzone są głównie przez mass media. Szukający sensacji, nierzetelni dziennikarze wykorzystują elektroniczną rozrywkę, zrzucając na jej barki niemal każdy dramat z udziałem młodzieży. Oczywiście nie powołując się na żadne badania, które w choćby najmniejszym stopniu mogły potwierdzić te teorie.
Mit numer jeden - gry są brutalne
Za każdym razem, gdy słyszy się o tragediach z udziałem osób młodych, które postanowiły na przykład kogoś zabić, przypisuje się bardzo często tę zasługę grom komputerowym. Owszem, istnieją produkcje pełne przemocy, krwi i seksu, ale czy nie to samo można znaleźć w filmach i książkach? Dodatkowo ignorowany jest też kompletny brak jakichkolwiek badań, które wiązałyby tego typu gry z morderczymi skłonnościami graczy.
Trudno więc jednoznacznie stwierdzić bez konieczności generalizowania, czy są one brutalne, czy nie, podobnie jak w przypadku literatury i kina. Ponadto zdecydowanie nie brakuje także produkcji, takich jak gry strategiczne na telefon, w których głównym celem jest na przykład budowa i rozwój miasta. Wrzucanie wszystkiego do jednego wora jest więc bardzo krzywdzące.
Mit numer dwa - gry nie są dla dzieci
Gry komputerowe podobnie jak wszelkiego rodzaju zabawki posiadają oznaczenia wiekowe. Jeśli rodzice kierują się tym przy zakupie, dzięki odpowiednim wyborom mogą wpłynąć na rozwój pożądanych i niezwykle przydatnych umiejętności u swojego dziecka.
Mit numer trzy - gry są tylko dla dzieci
Jedni twierdzą, że dzieci grać nie powinny, podczas gdy inni, że gry komputerowe to rozrywka jedynie dla młodocianych. Zarówno pierwsza grupa osób, jak i druga nie posiada jednak odpowiedniej wiedzy. Istnieją bowiem gry, które ze względu na poziom skomplikowania i dość mroczny klimat nie nadają się dla dzieci. I odwrotnie - są także produkcje stworzone wyłącznie z myślą o najmłodszych.
Mit numer cztery - gry ogłupiają
Mit ten znowu powstał przez generalizowanie i kompletne niedostrzeganie wad innych mediów. Dużo gorsze jest bowiem oglądanie telewizji, która nie tylko ogłupia, ale też nie wnosi absolutnie nic pozytywnego. Co innego gry komputerowe. W zależności od tego, jakie produkcje się wybierze, można rozwinąć w sobie pewne umiejętności. I tak na przykład gry zręcznościowe rozwijają zdolności manualne i refleks, zaś logiczne czy strategiczne doskonale wpływają na pamięć, spostrzegawczość, orientację przestrzenną i wiele innych. Sztuką jest umieć odpowiednio korzystać z gier, by wyciągnąć z nich jak najwięcej pozytywów.