Przede wszystkim należy zapoznać się z możliwościami odpowiedniego formowania aluminium. W ostatnich latach technologia obróbki metali poszła znacznie naprzód i zamiast tłoczników i wykrojników mamy obróbkę wiórową. Na czym polega i jakie są jej zalety?
Obróbka wiórowa
Cały proces polega na usuwaniu nadmiaru metalu narzędziami skrawającymi, które posiadają ostrza o zdefiniowanej geometrii. Materiał który zostaje oddzielony w czasie produkcji tworzy wióry skąd pochodzi nazwa. Dzięki szybkości obróbki skrawania można uzyskać mniejszą grubość, węższe tolerancje oraz zaoszczędzić sporo czasu.
Wyciskane profile aluminiowe charakteryzuje świetna podatność na obróbkę wiórową. Głównie dzięki szybkości skrawania, która oscyluje w granicach 20 000 – 40 000 obr/min. W następstwie szybkość posuwu jest wyższa dzięki czemu koszty produkcji są tańsze. Należy również wspomnieć że uzyskane w ten sposób powierzchnie przekroju są niezwykle gładkie, czasami nie ma nawet potrzeby stosowania obróbki wykańczającej. Zależy to jednak od zlecenia oraz naszych preferencji.
Szukając odpowiedniej firmy do projektu należy zwrócić uwagę na to jakimi maszynami i technologiami dysponują. Godnymi polecenia są na przykład maszyny CNC czy frezarki poprzeczne. Technologie takie jak KIMLA czy ELUMATEC świetnie się sprawdzą przy obróbce aluminium. Firma MPC aluminium http://www.mpcaluminium.pl/ wybija się na polskim rynku pod tym względem.
Najnowsze tendencje rozwojowe zmierzać będą w kierunku jeszcze szybszych i dokładniejszych maszyn, które poradzą sobie z każdym typem operacji. Szybki rozwój jaki przeszły do tej pory maszyny do obróbki aluminium świadczy tylko o coraz większym zapotrzebowaniu na tego typu usługi.