czwartek, 21 listopada 2024 07:23

Alimenty a rozwód - kiedy można się o nie ubiegać?

Rozwód bardzo często wiąże się z obniżeniem stopy życiowej małżonka, który miał mniejszy wkład w dochody podczas trwania małżeństwa. Przepisy przewidują jednak możliwość ubiegania się o alimenty od byłego małżonka, które mogą zostać zasądzone w konkretnych przypadkach. Komu przysługują i jak o nie walczyć?
  • 30.10.2024 18:34
  • Autor: Grupa tipmedia
Alimenty a rozwód - kiedy można się o nie ubiegać?

Alimenty a orzeczenie o winie

Sprawa o alimenty może być elementem procesu rozwodowego, jednak małżonek może ubiegać się o nie również po wydaniu orzeczenia. W tym aspekcie należy bliżej przyjrzeć się kwestii winy, która ciąży na małżonkach z tytułu rozpadu więzi. Sąd może zrezygnować z zajmowania się kwestią winy, jeśli małżonkowie zgodnie o to wnoszą. Przyjmuje się wtedy, że żaden nie zostanie uznany za winnego rozpadu. Rozwód może zostać orzeczony z winy obu małżonków, jeśli zarówno mąż, jak i żona przyczynili się do zerwania więzi. Co istotne, sąd nie bada, kto i w jakim stopniu zawinił. “Podział” nie musi więc być równy, aby sąd wydał takie orzeczenie. Trzeci przypadek dotyczy orzeczenia o winie wyłącznie jednego małżonka. W praktyce jest ono rzadko spotykane, ponieważ strona musi udowodnić, że winę ponosi wyłącznie druga strona. Takie rozwiązanie prawne daje jednak największe szanse w zakresie uzyskania alimentów.

Rozwód z winy małżonka - jak uzyskać alimenty?

Jeśli sąd orzekł rozwód z wyłącznej winy drugiego małżonka, zdecydowanie łatwiej uzyskać alimenty. Należy udowodnić, że nastąpiło istotne pogorszenie sytuacji materialnej w stosunku do tej, która istniała w czasie trwania małżeństwa. W tym aspekcie przepisy chronią osoby, które zarabiały mniej bądź całkowicie zrezygnowały z pracy zarobkowej, na przykład po to, by zająć się domem lub dziećmi. Nie chodzi więc wyłącznie o zaspokojenie podstawowych potrzeb, a życie na podobnym poziomie do tego, który miałby miejsce, gdyby małżeństwo nadal trwało. Chcąc uzyskać tego typu świadczenie, warto skorzystać z pomocy specjalisty, jaki jest adwokat rozwodowy. Bardzo istotne jest bowiem przedstawienie dowodów na to, że stopa życiowa uległa obniżeniu. Były małżonek, który nie chce płacić alimentów, ma prawo przedstawić swoje kontrargumenty.

Alimenty w stanie niedostatku

O alimenty może starać się także małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozpadu więzi, a który znalazł się w stanie niedostatku. Należy przez niego rozumieć stan, w którym:

  • małżonek nie posiada żadnych środków na utrzymanie,
  • posiadane przez małżonka środki są niewystarczające do zaspokojenia podstawowych, usprawiedliwionych potrzeb.

Sąd bada zasadność przyznania alimentów, dlatego muszą zaistnieć dwie przesłanki:

  • stan niedostatku,
  • możliwości ekonomiczne drugiego małżonka.

Oznacza to, że alimenty nie zostaną przyznane, jeśli małżonek ubiegający się o nie jest w stanie zaspokoić swoje normalne potrzeby bytowe ani też wtedy, gdy druga strona nie osiąga odpowiednich dochodów. Co istotne, o alimenty można ubiegać się w ciągu 5 lat od daty uprawomocnienia wyroku. Jeśli rozwód został orzeczony z wyłącznej winy jednego małżonka lub z winy obojga małżonków, ograniczenia czasowe nie obowiązują.

Na jak długo przyznawane są alimenty?

Obowiązek alimentacyjny wobec drugiego małżonka najczęściej ma charakter czasowy. Może bowiem dojść do zmiany okoliczności, wskutek których świadczenie zostało orzeczone. Dzieje się tak w przypadku:

  • wstąpienia przez świadczeniobiorcę w nowy związek małżeński,
  • pogorszenia sytuacji ekonomicznej małżonka płacącego alimenty,
  • polepszenia sytuacji materialnej małżonka otrzymującego alimenty,
  • zwiększenia lub zmniejszenia usprawiedliwionych potrzeb.

Kwestie alimentacyjne budzą wiele wątpliwości wśród rozwiedzionych. Każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia i dokładniej analizy, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty. Adwokat Mariusz Krzyżanowski zajmuje się zarówno sprawami rozwodowymi, jak i alimentacyjnymi. Pamiętajmy, że o alimenty można ubiegać się już podczas rozwodu, jednak nie ma przeszkód, aby zrobić to również po wydaniu orzeczenia.

Artykuł sponsorowany