czwartek, 23 stycznia 2025 20:08

Usterki w laptopie poleasingowym – naprawić samemu czy oddać specjalistom?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na kupno nowego notebooka, komputera używanego bądź laptopa pochodzącego ze sprzedaży poleasingowej, nasze urządzenie zawsze będzie podatne na liczne usterki. Prezentujemy listę najpopularniejszych awarii i odpowiadamy na pytanie, czy warto je naprawiać samodzielnie?
  • 26.08.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Usterki w laptopie poleasingowym – naprawić samemu czy oddać specjalistom?

Poleasingowo znaczy całkowicie bezpiecznie


Obawa przed ukrytą usterką, która spowoduje ogromną dziurę w domowym budżecie, to jedno z głównych odczuć towarzyszących osobom decydującym się na zakup używanego komputera stacjonarnego lub notebooka. Gwarancję gotowości do działania oraz braku ukrytych wad dają natomiast renomowani dealerzy poleasingowych urządzeń. Lwią część tego typu laptopów stanowi marka Lenovo. Tanie laptopy poleasingowe Lenovo, które mają za sobą szczegółowy test sprawnościowy, można nabyć za pośrednictwem strony https://rnew.pl/pl/menu/laptopy/popularni-producenci/lenovo-186.html. Tani laptop Lenovo to nie jedyny wybór tego typu sklepu. W ofercie znajdziemy również komputery takich marek jak HP, Dell czy chociażby nieco droższe Apple.

Sprzęty używane oraz laptopy poleasingowe Lenovo i innych wiodących producentów mają za sobą jednak okres minimum dwóch lat codziennego używania i narażone są na liczne usterki wynikające z wieku samego urządzenia. O ile w przypadku zakupy poleasingowego możemy mieć pewność, że sprzedany nam produkt jest całkowicie sprawny, tak w przypadku kupna używanego notebooka z aukcji prywatnej takiej gwarancji nie otrzymujemy. Jakie usterki są najpopularniejsze w tego typu laptopach oraz w jaki sposób z nimi walczyć?
 

Najpopularniejsze usterki występujące w notebookach
 

Brak reakcji na przycisk power to jedna z najpopularniejszych usterek, jakie możemy spotkać nie tylko w używanych, ale również w całkowicie nowych notebookach. Potencjalnych przyczyn takiej awarii może co najmniej być kilka. Bardzo popularne jest uszkodzenie zasilacza lub akumulatora stacji. Wówczas wystarczy wymiana wadliwych elementów, a w obu przypadkach można ją zrobić samodzielnie. Sytuacja nieco komplikuje się w przypadku, gdy uszkodzeniu ulegnie płyta główna. Wówczas wizyta w serwisie będzie nieunikniona.

Usterka płyty głównej może spowodować również samoczynne resetowanie się laptopa. Nagminne resety potrafią popsuć krew w żyłach, a źródłem tego typu problemów może być również uszkodzona pamięć RAM lub zanieczyszczony układ chłodzenia. Nadmierny kurz na wiatrakach może spowodować również przegrzewanie się urządzenia. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku warto dokładnie przeczyścić cały układ i zwrócić uwagę, czy wcześniejsze awarie występują ponownie. Czyszczenie, ale już nie zewnętrzne, będzie potrzebne także w przypadku zalania komputera cieczą. Woda oraz inne substancje płynne mają negatywne oddziaływanie na płytę główną, kartę graficzną lub matrycę.
 

Usterki warto naprawiać odpłatnie w serwisach
 

Wcześniej wspomniane zalanie, podobnie jak rozbity ekran, klasyfikuje się jako uszkodzenia mechaniczne. Nie podlegają one gwarancji producenta, a ich naprawa wymaga ingerencji wykwalifikowanego serwisu. Decydując się na naprawę samodzielną, musimy mieć na uwadze, że może być to tylko pozorna oszczędność. W takim wypadku sami jesteśmy odpowiedzialni za znalezienie idealnie pasującej części oraz jej prawidłowy montaż. Renomowane serwisy na usługę naprawy dają minimum 90 dni okresu gwarancyjnego.

--- Artykuł sponsorowany ---