poniedziałek, 20 stycznia 2025 00:13

Wizyta u dentysty bez bólu? Sprawdzamy metody znieczulenia

Obawiasz się wizyty u dentysty? Cierpisz na fobię stomatologiczną przez co opuszczasz wizyty i doprowadzasz swoje zęby do coraz gorszego stanu? A może po prostu szukasz innych metod znieczulenia przed leczeniem dentystycznym niż nieprzyjemne uczucie igłą? Sprawdź, jakie masz opcje w Lublinie.
  • 21.03.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wizyta u dentysty bez bólu? Sprawdzamy metody znieczulenia

Znieczulenia - strach przed dentystą

Dentysty boją się nie tylko dzieci, ale także dorośli. Strach ten bywa spowodowany nieprzyjemnymi wspomnieniami z dzieciństwa, kiedy lekarze przeprowadzali bolesne zabiegi bez znieczulenia. Na szczęście czasy, kiedy na fotelu dentystycznym pacjent przeżywał tortury minęły bezpowrotnie. Dziś mamy wiele metod znieczulenia przed zabiegiem, o które może poprosić każdy. Nie ma sensu uciekać przed wizyta stomatologiczną – w taki sposób doprowadzisz do poważnych ubytków, chorób i bólu zębów.

Znieczulenia - ogólne i miejscowe

Najbardziej znaną i najczęściej stosowaną metodą znieczulenia jest znieczulenie miejscowe. Jest bardzo skuteczne – podczas zabiegu nie będziesz w ogóle czuć bólu. Samo ukłucie również nie jest bardzo bolesne. Po takim znieczuleniu zazwyczaj możesz prowadzić samochód. Niekiedy może się ono utrzymywać nawet do kilku godzin po zabiegu i nie ma sposobu, aby ustąpiło szybciej. Należy wtedy uważać, aby nie poparzyć czy nie pogryźć znieczulonego miejsca. Znieczulenia ogólne natomiast wykonuje się w przypadku przeprowadzania zabiegu o dużym zakresie. Prowadzi ono do całkowitej utraty świadomości.

Znieczulenia - sedacja wziewna i dożylna

Sedacja to metoda obniżająca aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Może być podawana dożylnie lub wziewnie. Ten sposób znieczulenia pozwala na ograniczanie niemiłych doznań podczas leczenia. Sedacja wziewna to podanie tzw. gazu rozweselającego za pomocą maseczki. Jest to metoda bezpieczna i można ją stosować już u dzieci od trzeciego roku życia, o ile chcą współpracować ze stomatologiem. Bardzo dobrze sprawdza się u osób z traumą dentystyczną oraz chorobami takimi, jak astma, padaczka czy choroby serca. Sedację poleca się też tym, którzy mają silny odruch wymiotny, nadpobudliwość nerwową oraz przy długich zabiegach.

Znieczulenia - przeciwwskazania

Aby zastosować konkretną metodę znieczulenia, stomatolog musi najpierw wykluczyć przeciwwskazania. Mogą być nimi niektóre schorzenia, alergie czy fobie. W takim przypadku pozostaje np. leczenie próchnicy za pomocą ozonu lub abrazji powietrznej. W Lublinie takie zabiegi wykonują lekarze z ADP Clinic. Zamiast tradycyjnego wiertła używają wody i substancji ściernej skierowanej na zęba pod ciśnieniem lub ozonu – gazu o właściwościach bakteriobójczych.

Sprawdź wyjątkową ofertę: https://adpclinic.pl/strefa-bez-bolu/

--- Artykuł sponsorowany ---