Uniknąć problemów ze spłatą
Kredyty gotówkowe są zdecydowanie najpopularniejszą formą zobowiązań finansowych podejmowanych przez Polaków. Włączając w nie zakupy na raty, które również są formą kredytu gotówkowego, odpowiadają one za prawie połowę wszystkich transakcji kredytowych w naszym kraju. Po kredyty gotówkowe sięgamy często i w różnych celach, począwszy od najbardziej przyziemnych, jak sfinansowanie wycieczki, skończywszy na zakupie leków ratujących życie.
Zapożyczamy się łatwo, ale niestety ze spłatą wciąż mamy problemy. Aż 3 miliony Polaków zalegają ze zobowiązaniami, na które w większości składają się kredyty i pożyczki. Ich kłopoty po części wynikają z nieuwzględnienia wysokich bądź co bądź kosztów, z jakimi wiążą się kredyty gotówkowe. Aby uniknąć tego błędu, należy wiedzieć, ile zapłaci się bankowi za pożyczenie pieniędzy na dowolny cel. Niezastąpionym narzędziem w analizowaniu kosztów jest porównywarka finansowa kredytowo.org.
Koszty kredytu gotówkowego
W przypadku kredytu gotówkowego główne, a właściwie jedyne koszty to odsetki wynikające z oprocentowania i prowizja. Ponieważ relacja wartości tych dwóch opłat względem siebie jest różna w zależności od oferty, przy ich analizie nie należy uwzględniać ich osobno. Przykładowo, w kredycie gotówkowym ING prowizja wynosi 3,49%, a oprocentowanie 6,24%, podczas gdy w innym banku nie ma prowizji, ale oprocentowanie jest dwucyfrowe. Dlatego żeby ujednolicić wyniki i móc je rzetelnie porównać, warto posługiwać się wskaźnikiem RRSO oraz łączną kwotą do oddania.
RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, którą można sprawdzić przy każdej ofercie kredytu gotówkowego, to wskaźnik ukazujący w procentach wszystkie opłaty, jakimi objęty jest kredyt. Z tego względu warto się skupić przede wszystkim na nim przy poszukiwaniu oferty. Można wziąć pod uwagę także łączną kwotę do oddania, która w liczbach bezwzględnych pokazuje, jak dużo się nadpłaci z tytułu kredytu gotówkowego.
Łączną kwotę do oddania można łatwo policzyć poprzez pomnożenie liczby rat przez wysokość pojedynczej raty, a następnie od otrzymanej sumy odjąć początkową kwotę zadłużenia. W ten sposób uzyska się sumę wszystkich opłat, którą oddaje się bankowi jako jego zysk. Zakładając kredyt 20 000 zł na 48 miesięcy, nadpłata wynosi 2000-3000 zł. Dużo? Mało? Opłaca się? Decyzja należy do Ciebie.