Reklama
środa, 15 stycznia 2025 05:55
Reklama

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba pracowników tymczasowych. Agencje zatrudnienia będą musiały zmienić swoją rolę

W II kwartale 2018 roku zanotowano 18-proc. spadek liczby pracowników tymczasowych w Polsce. Według szacunków Polskiego Forum HR wynosi ona obecnie 323 tys. osób. To jeden z większych spadków, które odnotowano w historii rozwoju tego rynku. W ocenie ekspertów ta sytuacja może zmusić agencje pracy tymczasowej do przedefiniowania swojej działalności i jej znacznego rozszerzenia.

17.10.2018 11:14
Coraz więcej pozytywnych opinii o Sejmie. Październikowy sondaż CBOS

Z najnowszego badania wynika, że 31 proc. badanych dobrze ocenia prace Izby. Oznacza to, że od września zadowolenie z prac posłów wzrosło o 2 punkty procentowe. Odnotowano także jednoprocentowy spadek wśród osób negatywnie oceniających działalność Sejmu oraz niezdecydowanych. Badanie przeprowadzono w okresie 4 - 11 października na liczącej 1079 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

17.10.2018 10:45
Spotkania z Timothym Snyderem i Krzysztofem Czyżewskim

Magazyn internetowy Kultura Enter serdecznie zaprasza na spotkania autorskie z Krzysztofem Czyżewskim (21 października 2018) oraz prof. Timothym Snyderem (22 października 2018). Oba spotkania są połączone z promocją książek, w tym z prapremierą najnowszej książki Snydera „The Road to Unfreedom” („Droga do zniewolenia”), która w przyszłym roku ukaże się w polskim przekładzie w wydawnictwie ZNAK.

17.10.2018 10:38
Studia informatyczne biją rekordy popularności. Mimo to na rynku wciąż jest za mało specjalistów w tej branży

Podczas tegorocznej rekrutacji na studia wyższe padł kolejny rekord aplikujących o przyjęcie na kierunki informatyczne. Tylko w ciągu czterech lat liczba chętnych na te studia zwiększyła się o 40 proc. Pracodawcy wciąż jednak narzekają na brak kandydatów na stanowiska programisty czy specjalisty od cyberbezpieczeństwa.

17.10.2018 09:56
Do 2050 roku świat ludzi i maszyn będzie jednością. Wyzwaniem stanie się etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz zapanowanie nad nią

Do 2050 roku znajdziemy się w punkcie, w którym świat ludzi i maszyn stanie się jednością – ocenia Gerd Leonhard, futurolog i dyrektor The Futures Agency. W najbliższym dziesięcioleciu powstaną nowe superkomputery, szerzej do głosu dojdzie sztuczna inteligencja, a większość ograniczeń technicznych zostanie pokonana. Zdaniem eksperta wyzwaniem jest jednak wykorzystywanie możliwości, jakie dają nowe technologie, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad nimi. Konieczne jest też przyjęcie tzw. potrójnego fundamentu, czyli skupienie się na trzech celach: ludziach, planecie i dobrobycie, a nie tylko na zyskach.

17.10.2018 09:41
UWAGA – CUKRZYCA!

Na podstawie badań eksperci ze Światowej Federacji Diabetologicznej szacują, że jeśli Polacy nie przestaną przeciwdziałać cukrzycy już za kilka lat mogą zająć niechlubne pierwsze miejsce w klasyfikacji częstotliwości występowania stanu przedcukrzycowego na arenie światowej. Obecnie plasujemy się na czwartej pozycji. Warto, więc sprawdzić czy w naszym organizmie nie pojawiają się najczęściej spotykane objawy choroby.

16.10.2018 13:13
Europejskie instytucje odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo łączą siły. Utworzono globalną sieć czujników, które śledzą ruchy hakerów w internecie

Cyberzagrożenia to temat, który dotyczy wszystkich krajów i instytucji, dlatego międzynarodowa współpraca i wymiana informacji jest niezbędna do skutecznej walki z cybeprzestępcami. To właśnie jest celem projektu SISSDEN, w ramach którego utworzona została ogólnoświatowa sieć sond zbierających informacje o zagrożeniach w internecie. Zakłada on bliską współpracę z CERT-ami, dostawcami internetu oraz podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. System powiadamia użytkowników sieci o potencjalnych zagrożeniach i ewentualnych atakach. Koordynatorem projektu SISSDEN jest NASK.

16.10.2018 11:22
Innowacyjne wyroby tytoniowe przyszłością branży. Mogą być mniej szkodliwe od tradycyjnych papierosów o nawet 95 proc.

24 proc. Polaków to zadeklarowani palacze zagrożeni chorobami płuc i układu krążenia związanymi z paleniem papierosów – wynika z badania Kantar Public dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Alternatywą mogą się okazać rozwijane przez branżę tytoniową produkty nowej generacji, w których tytoń nie jest spalany, a jedynie podgrzewany do bezpiecznej temperatury. Dzięki temu – jak przekonują eksperci – zawartość szkodliwych substancji jest zmniejszona w porównaniu do tradycyjnych papierosów nawet o 95 proc. Trwają interdyscyplinarne badania, które mają ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, czy nowoczesne wyroby tytoniowe są bezpieczniejsze od tradycyjnych papierosów.

16.10.2018 11:17
The Met Live in HD: transmisja „Samson i Dalila” już 20 października w Multikinie!

The Metropolitan Opera i Multikino zapraszają na transmisję dzieła Camile’a Saint-Saensa „Samson i Dalila”, która odbędzie się 20 października o godz. 18:55 w wybranych kinach sieci Multikino.

16.10.2018 10:48
Promocja nowego tomu Opera Omnia Benedykta XVI/Josepha Ratzingera

KUL wydał kolejny tom dzieł zebranych Josepha Ratzingera – papieża Benedykta XVI. Jest to tom XIII pt. "W rozmowie z czasem", pod redakcją ks. prof. Krzysztofa Góździa i prof. Marzeny Góreckiej. Uroczysta prezentacja nowego tomu odbędzie się 16 października 2018 r. o godz. 16.00 w sali 1031 Kolegium Jana Pawła II. Wykład towarzyszący: Odpowiedź Josepha Ratzingera na historyczno-religijne relatywizowanie chrześcijaństwa wygłosi ks. prof. Karl-Heinz Menke z Uniwersytetu Bonn (laureat Nagrody Ratzingera 2017).

16.10.2018 10:21