Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 04:25
Reklama

Biogospodarka w rolnictwie

W dniach 21-22 czerwca 2016 w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym (IUNG-PIB) odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt.: „Biogospodarka w rolnictwie”. Spotkanie przedstawicieli nauki, biznesu i administracji publicznej różnego szczebla umożliwiło dyskusję na temat tworzenia sieci współpracy na rzecz rozwoju biogospodarki.

Biogospodarka jest nowym spojrzeniem na integrację tych dziedzin gospodarki, które są odpowiedzialne za produkcje, przetwarzanie lub wykorzystanie zasobów biologicznych. Województwo lubelskie stara się zostać krajowym liderem we wdrażaniu tej koncepcji. Obecnie biogospodarka jest jedną z inteligentnych specjalizacji województwa i wraz z pozostałymi (medycyna i zdrowie, energetyka niskoemisyjna, informatyka i automatyka) będzie miała decydujący wpływ na tworzenie innowacyjnego regionu, zgodnie z założoną Regionalną Strategią Innowacji do 2020 r. Dokument ten mówi, że biogospodarki jako kluczowa inteligentna specjalizacja obejmie wszystkie rodzaje aktywności gospodarczej oparte na biotechnologiach, zwłaszcza produkcję roślinną i zwierzęcą, produkcję pasz i przetwórstwa rolno-spożywczego, przemysł farmaceutyczny, chemiczny, odnawialne źródła energii (biorafinerie, biopaliwa), zdrowie publiczne oraz przemysły i usługi środowiskowe (ekobiznes).

 

Wydarzenie zostało zorganizowane pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Stowarzyszenia Lubelski Klub Biznesu. Wzięło w nim udział ponad 150 osób z Polski i zagranicy. Konferencja „Biogospodarka w rolnictwie” została zorganizowana w ramach projektu BIOECON – „Biogospodarka, nowe strategie dla Polski”, prowadzonego przez IUNG-PIB, w ramach Programu Ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji (2014-2020) HORYZONT 2020.

 

Więcej na temat Regionalnej Strategii Innowacji można dowiedzieć się na stronie www.rsi.lubelskie.pl.

 

Na zdjęciu głównym: prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG-PIB, prezentuje badania realizowane w Instytucie wspierające biogospodarkę w sektorze rolnym; fot.: IUNG-PIB


Monika Rzepecka, przedstawicielka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, omawia aktualne inicjatywy Komisji Europejskiej dotyczące biogospodarki; fot.: IUNG-PIB


Podziel się
Oceń

Komentarze